Biofeedback

Kişinin fiziksel ve zihinsel tepkilerini ölçerek, bunların kontrol altına alınmasını hedefleyen yöntemdir.

Uygulamalı fizyopsikolojik geribildirim veya Biofeedback, vücut fonksiyonlarını denetlemeyi ve kontrol etmeyi öğreten bir eğitimdir.

Ağrı, vücut ısısı, kas gerilimi, beyin dalgaları gibi çeşitli vücut fonksiyonlarını kontrol altına alır.

Biofeedback esnasında vücuda çeşitli sensörler yerleştirilir. Bu sensörler kullanılarak kalp atışı, tansiyon, kas gerilimi, beyin dalgaları, vücut ısısı ve solunum gibi vücut fonksiyonları ölçülür. Vücuttan toplanan veriler görsel ya da işitsel çıktılara dönüştürülür. Kişi bir yandan fiziksel tepkilerini monitörden görüntülerken bir yandan da vücudunun hangi durumlarda tepki gösterdiğini fark ederek bunları kontrol altına almaya çalışır. Bu şekilde düşünceleri ve fiziksel reaksiyonları arasındaki bağlantıyı oluşturarak hem düşüncelerini hem de fiziksel reaksiyonlarını kontrol edebilmeyi öğrenir.

Biofeedback tepkisi ortaya çıktığında kişi bunu monitör üzerinden kolaylıkla görüntüleyebilir ve bu sayede kişinin sorunlarla başa çıkmada uygulayacağı yöntemler ortaya çıkarılmış olur.

Bu eğitim ile çocuklar ve gençler yoğun sınav kaygısından arınabilir ve fiziksel tepkilerini kontrol altına alabilirler.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp