MATH

Çocuğun matematiksel konsept temellerini güçlendirmeyi amaçlar.

Matematiği öğrenmek için gerekli temellerin anlaşılmasını ve pratiğinin yapılmasını destekleyen bir sistemdir. Math ile çocuğun hesaplama, problem çözme, aritmetik işlem becerilerinde gelişme ve hız kazanılmaktadır.

Matematiksel öğrenme güçlüğü yaşayan (diskalkuli) ve matematik becerilerini geliştirmeyi hedefleyen kişiler için rehber niteliğinde kullanılabilir. Resimler ve grafikler yoluyla her bir modülde çocukların sayıları öğrenmelerini, anlamlandırmalarını pekiştirir. Her bir çocuk için bireysel olarak düzenlenebilir.

Math, çocuğun planlama/yürütücü işlev, eş zamanlı işlemleme, dikkat kontrolü, dil ve sembol bilgisi ve mantık alanlarında beynin işlevsel kullanımına yardımcı olan etkili bir programdır.

 

İlkokulun ortalarına doğru, bazı çocuklar matematik dersine olan ilgilerini tamamen kaybederler. Bu durumun ortaya çıkmasında etkili iki faktör vardır: okulda verilen yönergelerin yetersizliği ve öğrencinin spesifik bilişsel yetersizlikleri.

İyi haber ise, bilimsel araştırmalar bu duruma yardım edebilmek için birçok kural ve araç geliştirdi.

Türkçe MATH modülleri bahsedilen kuralları ve araçları kullanarak, çocuğun matematiksel konsept temellerini güçlendirmeyi amaçlar. Buna ek olarak, araştırmalar rehberliğinde oluşturulmuş sağaltım yöntemlerini ortaya koyar.

Türkçe MATH Modülleri ve daha fazlası

Türkçe MATH’in modüllerini matematiğin temellerini mantıklı bir yaklaşımla öğrenmek olarak göz önünde bulundurun. Müdahale programları için rasyonel bir altyapıyla bütünleştirilmiştir.

Matematik yeterliğinde iki unsur rol oynar: (1) hesaplama ve (2) problemler.

Matematik yaparken, çocuklardan hesaplama yapmayı öğrenmeleri istenir – toplama, çıkarma, çarpma ve bölme.

Öncelikle, matematiği öğrenmeye başlayan çocukların problemleri anlamaları ve ardından hesaplama yapmayı öğrenmeleri gerekir. Her bir tür için gerekli olan bilişsel beceriler bir şekilde birbirinden farklıdır fakat aşağıdaki tabloda gösterilen iki beceri birbirinden ayrı olmasına rağmen bir dereceye kadar birbirine bağlıdır.

Türkçe MATH bu becerileri detaylı olarak açıklamaktadır.

 

Aritmetik Beceriler

Matematik Yeterliği ya da becerisinin özünde bir grup özel beceriler yer alır. Bu programda matematik öğreniminin başında öğrenilen başlıca beş matematik becerisi vardır.

  • 1) Büyüklük ve Değer
  • 2) Sayı Doğrusu
  • 3) Sayıca Çokluk (Sayma)
  • 4) Sözlü ve Sözlü Olmayan Eş-Zamanlılık
  • 5) İşleyen Bellek
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp